07.00 Registration open
 07.30 – 08.20 Breakfast teaching course – Grey matter disorder
Room: Auditorium

  1. Neurodegeneration Brain Iron Accumulation
    Barbara Plecko, Switzerland
  2. Progressive grey matter disorders
    Jonathan Mink, U.S.A.
08.30 – 09.15 Plenary lecture – Highlights in child neurology over de past 2 years
Room: Auditorium

  1. Pediatric neurology highlights of the past two years
    Helen Cross, United Kingdom
09.15 – 10.00 Frank Ford award lecture
Room: Auditorium

  1. The Quest for Neuroprotection for Injuries in the Developing Brain
    Michael Johnston, U.S.A.
10.00 – 10.30 BREAK
10.30 – 12.00 Parallel expert session 1 – Epilepsy diagnosis
Room: Auditorium
.
Chair: Ingrid Scheffer, Australia
Co-chair: Oebo Brouwer, the Netherlands

  1. Genetics of epilepsy
    Ingrid Scheffer, Australia
  2. Epilepsy co-morbidities (cognition, learning and behavior)
    Marilisa Guerreiro, Brazil
  3. Diagnosis and classification of epilepsy in resource poor countries
    Edward Kija, Tanzania

Parallel expert session 2 – Infectious diseases
Room: Forum

Chair: Charles Newton, Kenya
Co-chair: Joost Nicolai, the Netherlands

  1. Pediatric HIV trends in epidemiology, diagnosis and treatment
    Charles Newton, Kenya
  2. Update on neurocysticercosis
    Pratibha Singhi, India
  3. Progress in the understanding of nodding syndrome
    Richard Idro, Uganda

Parallel expert session 3 – White matter disorders
Room: Emerald Room

Chair: Marjo van der Knaap, the Netherlands
Co-chair: Ingeborg Krägeloh-Mann, Germany

  1. Neonatal white matter disease
    Steven Back, U.S.A.
  2. Pelizaeus Merzbacher disease
    Nicole Wolf, the Netherlands
  3. Approach to curative treatment in white matter disorders
    Marjo van der Knaap, the Netherlands

Parallel expert session 4 – Learning disorders
Across the world
Room: E104-E107

Chair: Bernard Dan, Belgium
Co-chair: Raoul Hennekam, the Netherlands

  1. Intellectual disability, diagnostic approaches and care in Western Europe
    Raoul Hennekam, the Netherlands
  2. Intellectual disability, diagnostic approaches and care in China
    Yuwu Jiang, China
  3. Intellectual disability, diagnostic approaches and care in Africa
    Angelina Kakooza, Uganda
12.00 – 14.00 LUNCH
12.15 – 13.45 ICNC focus lunch symposium 1 – Training in pediatric neurology
Room: Auditorium
.
Chair: Dewi Bakker, the Netherlands

  1. Developing e-learning educational material in neurology and pediatric neurology for the world
    Paul Larsen, U.S.A.
  2. Study on interprofessional feedback in postgraduate pediatric education
    Hans-Jürgen Christen, Germany
  3. Wise neurologists and Telemachus; mentorship for paediatric neurologists?
    Richard Newton, United Kingdom

ICNC focus lunch symposium 2 – Relapse across the Spectrum of Pediatric Neuroinflammatory Disorders
Room: E104-107

Chair: Michael Pranzatelli, U.S.A.

  1. Relapse in Demyelinating Disorders
    Jane Ness, U.S.A.
  2. Relapse in Autoimmune Encephalitis
    Russell Dale, Australia
  3. Trends and Tenets in Relapsing and Progressive OMS
    Michael Pranzatelli, U.S.A.

Sponsored lunch symposium 3
(no part of the CME accreditation)
Room: Forum

Sponsored lunch symposium 4
(no part of the CME accreditation)
Room: Emerald Room

14.00 – 16.00 Parallel platform sessions 1 – Epilepsy – Clinic
Room: Forum
.
Chair: Marilisa Guerreiro, Brazil
Co-chair: Marie-Claire de Wit, the Netherlands

  1. Analysis of Chinese children with large copy number variations in early-onset epileptic encephalopathies of unknown cause
    Yuping Ma, China
  2. The clinical features of epilepsy in alternating hemiplegia of childhood with ATP1A3 mutations
    Zhang Yuehua, China
  3. Variable phenotypes in patients with GRIN2A sequence variants or deletions
    Danique Vlaskamp, the Netherlands
  4. Clinical and molecular characterisation of KCNT1-related severe early onset epilepsy
    Amy McTague, United Kingdom
  5. The burden of frequent seizures on patients, parents and society in a European study of non-institutionalized children with epilepsy
    Fenella Krikham, United Kingdom
  6. Evaluation of concurrent sleep problems in children with idiopathic epilepsy
    Mona Khalil, Egypt
  7. Fatal Cerebral Edema following status Epilepticus in children with Dravet Syndrome
    Kenneth Myers, Australia

Parallel platform sessions 2 – Infectious diseases
Room: Auditorium

Chair: Marc Engelen, the Netherlands
Co-chair: Prathiba Singhi, India

  1. Predictors of Neuropsychiatric Manifestations among children with Dengue Infection
    Loudella Calotes-Castillo, Philippines
  2. Role of T2* weighted angiography magnetic resonance imaging in diagnosis of solitary intracranial ring enhancing lesion: A prospective observational study
    Renu Suthar, India
  3. Clinical profile and imaging findings in subacute sclerosing panencephalitis: a retrospective observational study
    Yoganathan Sangeetha, India
  4. White matter microstructural integrity changes in HIV-exposed uninfected neonates: preliminary findings
    Kirsty Donald, South Africa
  5. Clustering and neurological spectrum of non-polio enterovirus cases in a South African institution
    Alvin Ndondo, South Africa
  6. Enterovirus 71 neurological disease: clinical characteristics and functional motor outcomes
    Hooi Ling Teoh, Australia
  7. Distinct CSF cytokine/chemokine profile in post-herpes anti-NMDA receptor encephalitis and chronic post-herpes encephalitis neurologic syndromes
    Kavitha Kothur, Australia

Parallel platform sessions 3 – Syndromes & Autism
Room: Emerald Room

Chair: Raoul Hennekam, the Netherlands
Co-chair: Eveline Hagebeuk, the Netherlands

  1. Early detection of autism spectrum disorder (ASD) by applying specific preferential-looking behavior
    Tatsuya Koeda, Japan
  2. Treatment of Fragile X Syndrome targeting the cAMP pathway
    Francois Bolduc, Canada
  3. Classifying paroxysmal events in Rett syndrome
    Vivianne van Kranen-Mastenbroek, the Netherlands
  4. Glatiramer Acetate clinical trial in RTT syndrome – hopes and real life copaxone
    Bruria Ben-Zeev, Israel
  5. Calcium Channelopathies: Genotype-Phenotype Correlations to Neuropsychiatric Disorders
    Mark Mintz, U.S.A.
  6. Ciliopathies: Clinical and Genetic Spectrum
    Adrienn Máté, Hungary
  7. CRISPR-Cas9 genome editing for cellular modeling of microcephaly
    Ganeshwaran Mochida, U.S.A.

Parallel platform sessions 4 – Neurocutaneous disorders
Room: E104-E107

Chair: Floor Jansen,  the Netherlands
Co-Chair: Jurriaan Peter, the Netherlands

  1. Psychosocial support for adolescents and young adults with Neurofibromatosis type 1
    Andre Rietman, the Netherlands
  2. Sleep and behaviour difficulties in a large cohort of patients with Sturge-Weber Syndrome
    Dora Steel, United Kingdom
  3. Neurological phenotypes of epidermal nevus syndrome (ENS)
    Laura Flores-Sarnat, Canada
  4. Neurological presentation of Tuberous Sclerosis Complex in newborns
    Katarzyna Kotulska, Poland
  5. Phenotypic variability in Tuberous Sclerosis Complex (TSC): genetic modifiers
    Vinodh Narayanan, U.S.A.
  6. White matter diffusivity reflects cumulative neurological comorbidity in Tuberous Sclerosis Complex
    Jurriaan Peters, U.S.A.
  7. Sirolimus for intractable epilepsy in children with Tuberous Sclerosis Complex (RATE): a randomized controlled trial
    Iris Overwater, the Netherlands
 16.00 – 16.30 BREAK
16.15 – 17.30 Research Methodology Seminar
Room: Forum

  1. Clinical research design: introduction for pediatric neurologists
    Michael Johnston, U.S.A.
  2. Clinical trials in epilepsy treatment: pitfalls and difficultie
    Helen Cross, United Kingdom
  3. Research and “resource-poor”: conflicts, chances and challenges
    Charles Newton, Kenya
 16.30 – 17.20 Poster Viewing 

Tour 1: Epilepsy 1
Tour 2: Epilepsy 2
Tour 3: Epilepsy 3
Tour 4: Epilepsy 4
Tour 5: Infectious disorders
Tour 6: Syndromes & Autism
Tour 7: Neurocutaneous disorders
Tour 8: Immune-mediated disorders
Tour 9: Miscellaneous
Tour 10: Neurometabolic disorders 1
Tour 11: Neurometabolic disorders 2
Tour 12: Neuromuscular disorder
Tour 13: White matter disorders and neuroradiology
Tour 14: Cerebral Palsy 1
Tour 15: Cerebral Palsy 2

 17.30 – 18.30 Meet the expert session – Movement disorders
Room: Auditorium
.
Chair: Michèl Willemsen, the Netherlands

  1. Sameer Zuberi, United Kingdom
  2. Jonathan Mink, U.S.
17.30 – 18.30 Zika virus syndromes
Room: Forum
.
Chair: Helen Cross, United Kingdom
Chair: Ingrid Tein, Canada

  1. Zika virus – the current extent of the problem
    Charles Newton, Kenya
  2. Congenital Zika Syndrome
    Vanessa Van der Linden, Brazil
  3. Update on Guidelines for clinical practice
    Helen Cross, United Kingdom
 18.30 – 20.45 Masterclass with dinner buffet – Neurophysiology
Room: Auditorium
.
Chair: Coriene Catsman-Berrevoets, the Netherlands

  1. EMG
    Matthew Pitt, United Kingdom
  2. EEG
    Frans Leijten, the Netherlands
  3. Neonatal monitoring
    Akihisa Okumura, Japan