07.00 Registration open
 07.30 – 08.20 Breakfast teaching course – White matter
Room: Auditorium

  1. Inflammatory disorders of cerebral white matter
    Kevin Rostasy, Germany
  2. Hypomyelination MRI pattern recognition
    Nicole Wolf, the Netherlands
08.30 – 09.15 Plenary lectures – Threats to the child’s brain in resource-poor countries
Room: Auditorium

  1. Threats to the child’s brain in resource-poor countries
    Jo Wilmshurst, South Africa
09.15 – 10.00 Sheila Wallace award lecture
Room: Auditorium

  1. Child Neurology in India: Challenges and Opportunities
    Jitendra Sahu, India
10.00 – 10.30 BREAK
10.30 – 12.00 Parallel expert session 1 – Epilepsy treatment
Room: Auditorium
1
Chair: Kees Braun, the Netherlands
Co-chair: Helen Cross, United Kingdom

  1. Epilepsy surgery, indications and outcome
    Kees Braun, the Netherlands
  2. Dietary treatment, what’s new?
    Eric Kossoff, U.S.A.
  3. Management of epilepsy in resource-limited settings
    Roberto Caraballo, Argentina

Parallel expert session 2 – Headache and dizziness
Room: Emerald Room

Chair: Florian Heinen, Germany
Co-chair: Jacques Bruijn, the Netherlands

  1. Vertigo and dizziness
    Florian Heinen, Germany
  2. Intracranial hypertension
    Daniel Tibussek, Germany
  3. Update on Migraine 2016
    Kenneth Mack, U.S.A.

Parallel expert session 3 – Immune-mediated disorders
Room: Forum

Chair: Russell Dale, Australia
Co-chair: Rinze Neuteboom, the Netherlands

  1. Immune-mediated movement disorders, an overview
    Russel Dale, Australia
  2. Immune-mediated encephalitis, what’s new?
    Maarten Titulaer, the Netherlands
  3. ADEM and MS, are they different?
    Silvia Tenembaum, Argentina

Parallel expert session 4 – Neurometabolic disorders
Across the world
Room: E104-E107

Chair: Ingrid Tein, Canada
Co-chair: Rene de Coo, the Netherlands

  1. Neurometabolic disorders across the world – update on fatty acid oxidation defects
    Ingrid Tein, Canada
  2. Neurometabolic disorders across the world – update on lysosomal disorders
    Rose-Mary Boustany, Lebanon
  3. Neurometabolic disorders screening, diagnosis and treatment across China
    Cheuk-Wing Fung, Hong Kong
  4. Neurometabolic disorders screening, diagnosis and treatment across South America
    Charles Lourenço, Brazil
12.00 – 14.00 LUNCH
12.15 – 13.45 ICNC focus lunch symposium 1 – Sleep in child neurology: awareness of a global problem
Room: Auditorium
.
Chair: Els Peeters, the Netherlands

  1. Sleep in relation to behavior, cognition and development
    Kristaan van der Heijden, Leiden the Netherlands
  2. Sleep in children with developmental disorders
    Oliviero Bruni, Italy
  3. Sleep and epilepsy
    Rosalia Silvestri, Italy

ICNC focus lunch symposium 2 – Progress in Perinatal Stroke
Room: Forum

Chair: Adam Kirton, Canada

  1. Perinatal stroke: Clinical epidemiology
    Maja Steinlin, Switzerland
  2. Neonatal Cerebral Sinovenous Thrombosis: Equipoise in anticoagulation
    Mahendra Moharir, Canada
  3. Neonatal arterial ischemic stroke: Advancing acute neuroprotection
    Linda de Vries, the Netherlands
  4. Neuromodulation for improved outcomes after perinatal stroke
    Adam Kirton, Canada

Sponsored lunch symposium 3
(no part of the CME accreditation)
Room: Emerald Room

Sponsored lunch symposium 4
(no part of the CME accreditation)
Room: E104-E107

14.00 – 16.00 Parallel platform sessions 1 – Epilepsy Diagnostics
Room: Auditorium
.
Chair: Alexis Arzimanoglou, France
Co-chair: Joost Nicolai, the Netherlands

  1. Detection of nocturnal convulsive seizures using an automatically updated heart rate-based algorithm
    Thomas de Cooman, Belgium
  2. “Amplitude-integrated EEG with raw trace” compared with “conventional video EEG” for seizure detection in term neonates: a diagnostic accuracy study
    Lakshmi Nagarajan, Australia
  3. Genetic etiologies screening in Chinese infantile spasms of known cause
    Fei Yin, China
  4. Copy number variation in a hospital-based cohort of children with epilepsy
    Danique Vlaskamp, the Netherlands
  5. Heterozygous truncation mutations of the SMC1A gene cause a severe early-onset epilepsy with cluster seizures in females
    Joe Symonds, United Kingdom
  6. Loss of function mutations in SLC12A5 in autosomal recessive epilepsy of infancy with migrating focal seizures
    Amy McTague, United Kingdom
  7. A combined metabolomic-genetic approach in early onset epileptic encepha-lopathies – towards diagnosis and novel biomarker identification
    Barbara Plecko, Switzerland

Parallel platform sessions 2 – Immune-mediated disorders
Room: Forum

Chair: Maarten Titulaer, the Netherlands
Co-chair: Charlotte Haaxma, the Netherlands

  1. Comparison of Clinical Profile and Short-term outcome of demyelinating and axonal subtypes of Guillain-Barré syndrome (GBS) in children
    Naveen Sankhyan, India
  2. Challenges in Pediatric Chronic Inflammatory Demyelinating Polyneuropathy (CIDP)
    Goknur Haliloglu, Turkey
  3. Intravenous immunoglubulin in paediatric neurology: safety, efficacy, and adherence to guidelines
    Margherita Nosadini, Australia
  4. Report of autologous hematopoietic stem cell transplantation for pediatric patients with multiple sclerosis: a retrospective multicenter study from the EBMT Autoimmune Diseases Working Party
    Kirill Kirgizov, Russia C.I.S.
  5. Autoimmune encephalitis with temporal lobe pathology, type 1 diabetes mellitus, precocious puberty and GAD antibodies
    Melpomeni Giorgi, Greece
  6. The predictors of long-term Morbidity and Postencephalitic Epilepsy (PE) in Infectious and Autoimmune Encephalitis
    Sekhar Pillai, Australia
  7. Autistic Regression- Immune mediated?
    Helly Goez, Canada

Parallel platform sessions 3 – Miscellaneous
Room: Emerald Room

Chair: Michael Shevell, Canada
Co-chair: Judith de Bont, the Netherlands

  1. Management of Chronic Headaches: obligatory bed-rest
    Sinan Çomu, Turkey
  2. Long term outcomes and risk factors for chemotherapy induced peripheral neuropathy in the paediatric population
    Tejaswi Kandula, Australia
  3. KidsBrainIT: Using information technology to improve childhood brain trauma intensive-care management and patient safety
    T. Lo, United Kingdom
  4. Prevalence of acute seizures and subsequent epilepsy among critically-ill children with acute ischemic stroke
    Eric Payne, U.S.A.
  5. Use of Ocular Coherence Tomography in children with Idiopathic Intracranial Hypertension- A single center experience
    Young Ah Lee, U.S.A.
  6. Hydrocephalus in children less than five years of age: From diagnosis to short/middle/long term evolution
    Océane Perdaens, Belgium
  7. Diagnostic yield and clinical impact of brain biopsy in children presenting with neurological deterioration of unknown cause
    Jane Hassell, United Kingdom

Parallel platform sessions 4 – Neurometabolic disorders
Room: E104-E107

Chair: Bwee Tien Poll-The, the Netherlands
Co-chair: Linda de Meirleir, Belgium

  1. Infantile Tremor Syndrome: An uncommon but treatable cause of neuroregression
    Samata Singhi, U.S.A.
  2. Short- and long-term outcomes of treatment with ketogenic diet in pediatric patients with pyruvate dehydrogenase complex deficiency: The Swedish experience
    Kalliopi Sofou, Sweden
  3. Natural history of CLN2 disease: Quantitative assessment of disease characteristics and rate of progression
    Miriam Nickel, Germany
  4. Intracerebroventricular cerliponase alfa (BMN 190) in children with CLN2 disease: Interim results from a Phase 1/2, open-label, dose-escalation study
    Angela Schulz, Germany
  5. Screening for treatable inborn errors of metabolism in 500 intellectual developmental disorder patients
    Clara van Karnebeek, Canada
  6. Diagnosis and discovery of treatable neurometabolic diseases via an -integrated omics approach
    Clara van Karnebeek, Canada
  7. Genetic defects of thiamine metabolism: a multicenter natural history study
    Juan Darío Ortigoza Escobar, Spain
16.00 – 16.30 BREAK
16.15 – 17.15 Future Leader meeting (by invitation only)
Room: Emerald Room
16.30 – 17.20 Poster viewing

Tour 1: Epilepsy 1
Tour 2: Epilepsy 2
Tour 3: Epilepsy 3
Tour 4: Epilepsy 4
Tour 5: Infectious disorders
Tour 6: Syndromes & Autism
Tour 7:  Neurocutaneous disorders
Tour 8: Immune-mediated disorders
Tour 9: Miscellaneous 1
Tour 10: Miscellaneous 2
Tour 11: Neurometabolic disorders 1
Tour 12: Neurometabolic disorders 2
Tour 13: Neuromuscular disorder
Tour 14: White matter disorders and neuroradiology
Tour 15: Cerebral Palsy

17.30 – 18.30 Meet the expert session – MRI pattern recognition
Room: Auditorium
.
Chair: Michèl Willemsen, the Netherlands

  1. Marjo van der Knaap, the Netherlands
  2. Eugen Boltshauser,  Switzerland
 18.30 – 20.45 Masterclass with dinner buffet – Immunology
Room: Auditorium
.
Chair: Coriene Catsman-Berrevoets, the Netherlands

  1. Basic mechanisms of neuro-immunology
    Ming Lim, United Kingdom
  2. Immune-mediated disorders
    Russell Dale, Australia
  3. MS and ADEM
    Rinze Neuteboom, the Netherlands

Leave a Comment.