07.00 Registration open
 07.30 – 08.20 Breakfast teaching course – Cerebellum
Room: Auditorium

  1. Cerebellar malformations
    Enza Maria Valente, Italy
  2. Cognitive and affective disturbances associated with cerebellar disorders
    Coriene Catsman-Berrevoets, the Netherlands
08.30 – 09.15 Plenary lecture – Threats to the child’s brain in resource-rich countries
Room: Auditorium

  1. Risks to children’s brain development today; screen dependency
    Aric Sigman, United Kingdom
09.15 – 10.00 J. Strobo Prichard award lecture
Room: Auditorium

  1. Developmental brain malformations – of genes and pathways
    Anna Jansen, Belgium
10:00 – 10.30 BREAK
10.30 – 12.00 Parallel expert session 1 – Neuromuscular disorders – diagnosis
Room: Emerald Room
.
Chair: Carsten Bonnemann, U.S.A.
Co-chair: Aad Verrips, the Netherlands

  1. Bethlem myopathy and Ullrich congenital muscular dystrophy
    Carsten Bonnemann, U.S.A.
  2. Arthrogryposis diagnostic approach
    Haluk Topaloglu, Turkey
  3. Novel insights in congenital myasthenic syndromes
    Ulrike Schara, Germany

Parallel expert session 2 – Movement disorders – diagnosis
Room: E104-E107

Chair: Sameer Zuberi, United Kingdom
Co-chair: Deborah Sival, the Netherlands

  1. Classification and recognition of pediatric movement disorders
    Sameer Zuberi, United Kingdom
  2. Genetics of movement disorders
    Christine Klein, Germany
  3. Functional movement disorders
    Alexander Münchau, Germany

Parallel expert session 3 – Neonatal and fetal neurology
Room: Forum

Chair: Geraldine Boylan, Ireland
Co-chair: Cacha Peeters, the Netherlands

  1. Neonatal imaging of asphyxia and stroke
    Linda de Vries, the Netherlands
  2. Fetal surgery
    Jan Deprest, Belgium
  3. Neonatal seizures monitoring and treatment
    Geraldine Boylan, Ireland

Parallel expert session 4 – Pediatric stroke
Across the world
Room: Auditorium

Chair: Adam Kirton, Canada
Co-chair: Kees Braun, the Netherlands

  1. IPSS, stroke from a worldwide perspective
    Rebecca Ichord, U.S.A.
  2. TMS treatment in pediatric stroke
    Adam Kirton, Canada
  3. Teatment of arteriopathies
    Mark Mackay, Australia
  4. Stroke in sickle cell disease
    Fenella Kirkham, United Kingdom
12.00 – 14.00 LUNCH
12.15 – 13.45 ICNC focus lunch symposium 1 – Update in pediatric movement disorders
Room: Auditorium
.
Chair: Wang-Tso Lee, Taiwan, ROC

  1. Pathogenesis and update medical treatment for movement disorders
    Jonathan Mink, U.S.A.
  2. Gut microbiota and the brain: the potential effects on movement disorder
    Wang-Tso Lee, Taiwan, ROC
  3. Is there a prognostic clinical profile for DBS in childhood
    Jean-Pierre Lin, United Kingdom

ICNC focus lunch symposium 2 – Epileptic encephalopathy with ESES: dilemmas and recent findings
Room: Forum

Chair: Floor Jansen, the Netherlands

  1. Recent genetic findings in ESES syndrome
    Johannes Lemke, Germany
  2. Sleep EEG patterns in ESES syndrome
    Reto Huber, Switzerland
  3. Treatment of ESES syndrome
    Floor Jansen, the Netherlands

ICNC focus lunch symposium 3 – Worldwide Advancement of the Use of Dietary Therapies for Epilepsy in Children
Room: E104-E107

Chair: Eric Kossoff, U.S.A.

  1. Can the diet be successful in Africa and regions with limited resources?
    Katherine Megaw, South Africa
  2. Training workshops and adapting the Western Diet to India and Asia
    Janak Nathan, India
  3. The value of dietary therapy support groups worldwide
    Emma Williams, United Kingdom

Sponsored lunch symposium 4
(no part of the CME accreditation)
Room: Emerald Room

14.00 – 16.00 Parallel platform sessions 1 – Epilepsy – treatment and outcome 1
Room: Auditorium
.
Chair: Jo Wilmshurst, South Africa
Co-chair: Karin Geleijns, the Netherlands

  1. Neuro-developmental Outcomes of Children aged 2 to 5 years with West Syndrome
    Juhi Gupta, India
  2. The impact of age in cognitive deficits and psychiatric traits in adolescents and adults with Juvenile Myoclonic Epilepsy: The older, the worse
    Kette Valente, Brazil
  3. Convulsive Status Epilepticus in South African children: A retrospective 8 year review of clinical course and outcome
    Yavini Reddy, South Africa
  4. Quantitative study of intraoperative electrocorticography and seizure outcome in children with intractable epilepsy
    Min-Lan Tsai, Taiwan R.O.C.
  5. Long-term seizure freedom following surgery for pharmacorefractory polymicrogyria-associated epilepsy in childhood and adolescence
    Georgia Ramantani, Switzerland
  6. Study of bone mineral status in Epileptic children: Biochemical and Radiological markers
    Riad Elsayed, Egypt
  7. Corticosteroids for epileptic encephalopathy with electrical status epilepticus in sleep: clinical, EEG characteristics and response to 147 treatments in 47 patients
    Bart van den Munckhof, the Netherlands

Parallel platform sessions 2 – Neuromuscular disorders – diagnosis
Room: Forum

Chair: Haluk Topaloglu, Turkey
Co-chair: Corrie Erasmus, the Netherlands

  1. Long-term follow-up in patients with congenital myasthenic syndrome due to RAPSN mutations
    Daniel Natera-de Benito, Spain
  2. Early-onset congenital myopathies and congenital myasthenic syndromes: Genetic testing replacing invasive testing! An illustrative case series
    Longesh Lingappa, India
  3. Fat infiltration is non-uniform along the proximodistal muscle axis in Duchenne Muscular Dystrophy
    Constantinos Anastasopoulos, the Netherlands
  4. Cerebral diffusion weighted magnetic resonance spectroscopy suggests membrane damage or structural deficits in neuronal and glial cells in Duchenne muscular dystrophy patients
    Nathalie Doorenweerd, the Netherlands
  5. Alpha-dystroglycanopathies (αDGpathy): Diagnostic yield, from new sequencing techniques depends on deep clinical phenotyping
    Didem Ardıçlı, Turkey
  6. Novel genotypes and phenotypes revealed by whole exome sequencing studies in familial Charcot-Marie-Tooth disease
    Majed Dasouki, Saudi Arabia
  7. Spinal muscular atrophy syndromes: involvement beyond the anterior horn cell
    Hooi Ling Teoh, Australia

Parallel platform sessions 3 – White matter disorders and neuroradiology
Room: Emerald Room

Chair: Marjo van der Knaap, the Netherlands
Co-chair: Harry Chugani, USA

  1. Induction vs escalation therapy in highly aggressive or intractable multiple sclerosis in children
    Katarzyna Kotulska, Poland
  2. Corticosteroid responsiveness and therapy resistance in pediatric acute disseminated encephalomyelitis followed by monophasic or recurrent optic neuritis
    Yu Yi Wong, the Netherlands
  3. Posterior Reversible Encephalopathy Syndrome (PRES) in children: Delineating its aetiologies and characteristics
    Dr. Mohd Feizel Alsiddiq Mohd Fakharuddin,  Malaysia
  4. Evaluation of Neuroinflammation in the pediatric population using C-11-PK11195 brain PET scanning; Experience from a tertiary care referral center
    Ajay Kumar, U.S.A.
  5. The genetic landscape of 4H Syndrome
    Ferdy Cayami, the Netherlands
  6. Vascular and parenchymal abnormalities in a large cohort of patients affected by Menkes Disease
    Stefano Sartori, Italy
  7. Clinical characteristics of Megalencephalic leukoencephalopathy with subcortical cysts in man and mouse
    Eline Hamilton, the Netherlands

Parallel platform sessions 4 – Stroke
Room: E104-E107

Chair: Maja Steinlin, Switzerland
Co-chair: Mark Mackay, Australia 

  1. Clinical characteristics of Hypertensive Encephalopathy in pediatric patients
    Chang Hoon Ahn, South Korea
  2. Spontaneous Haemorrhagic Stroke and cerebral arteriovenous malformations and aneurysms in children
    William Hughes, United Kingdom
  3. Stroke in Nigerian children: risk factors and short-term outcomes
    IkeOluwa Lagunju, Nigeria
  4. Additional corticosteroid treatment improves outcome in pediatric stroke due to focal arteriopathy
    Sandar Bigi, Switzerland
  5. Kinesthetic deficits after perinatal stroke: a KINARM robot study
    Andrea Kuczynski, Canada
  6. Identifying research priorities for childhood arterial ischaemic stroke by Delphi Consensus Process
    Maja Steinlin, Switzerland
  7. Neonatal inflammatory signatures distinguish specific perinatal stroke syndromes
    Aleksandra Mineyko, Canada
16.00 – 16.30 BREAK
16.15 – 17.15 Education as leverage reaching children living with epilepsy
Room: Auditorium

  1. ‘Rainbow Bridge Program’ and how impact was obtained
    Qin Jiong, China
  2. Innovation on reaching persons living with epilepsy in Myanmar and Mozambique
    Tarun Dua, China
  3. Discussion forum in supporting partnership
    Qin Jiong, China
    Lily Xu, China
    Tarun Dua, China
    Dirk Teuwen, Belgium
16:30 – 17:30 General Assembly (AGM) (members only)
Room: Emerald Room
16.30 – 17.30 Poster Viewing

Tour 1: Epilepsy 1
Tour 2: Epilepsy 2
Tour 3: Epilepsy 3
Tour 4: Epilepsy 4
Tour 5: Infectious disorders
Tour 6: Syndromes & Autism
Tour 7: Immune-mediated disorders
Tour 8: Miscellaneous 1
Tour 9: Miscellaneous 2
Tour 10: Neurometabolic disorders 1
Tour 11: Neurometabolic disorders 2
Tour 12: Neuromuscular disorder
Tour 13: White matter disorders and neuroradiology
Tour 14: Stroke and vascular disorders
Tour 15: Cerebral Palsy 1
Tour 16: Cerebral Palsy 2
Tour 17: Movement disorders

 18.00 – 23.00 Congres outing
First boats will leave from the RAI to Scheepvaartmuseum at 18:00h from the RAI. Last boat will leave at 19:00h
Please follow the signs outside the RAI which will bring you to the boating dock.